فرق بین وب سایت داینامیک و استاتیک چیست؟

 

اساس سایت ها بر دو نوع استاتیک (ثابت) و داینامیک (پویا) پایه گذاری میشود که به توضیح هر یک می پردازیم

 ۱) سایت داینامیک (dynamic websit)

در طراحی سایت داینامیک و طراحی پرتال افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند ، می توانند محتوای سایت دینامیک را بعد از طراحی تغییر دهند .

زبان برنامه نویسی وب سایت های پویا میتواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتآ از زبان های برنامه نویسی  ASP.Net ،  PHP ، CSS ،Silver light  و یا Ajax  استفاده می‌شود .

در طراحی سایت و طراحی پرتال این گونه از سایت ها در ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد و سپس محتوا توسط مدیران سایتها بارها تغییر می‌کند .

از این رو طراح در طراحی سایت و طراحی پرتال نسبت به موقعیت و اندازه ی دقیق متن ها و تصاویر و سایر فایل هایی که بعدآ  توسط مدیران سایت ها تغییر می‌کند اطلاعی ندارد بنابر این همه حالات را در نظر می گیرد و این کار سبب می‌شودکه تاحدودی از گرافیک و جلوه ی سایت کاسته شود .

یکی از مزیت های سایت دینامیک این است که محدودیتی برای ایجاد ، تغییر یا حذف مطالب ، تصاویر و صفحات و… وجود ندارد .

با توجه به اینکه دراین گونه سایت ها از زبان های برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آنها قابل ایجاد است به مانند ایجاد صفحات هوشمند ، فرم ها وموتورهای جستجوی پیچیده .

اما استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری (Loading) سایت و کم شدن رنکینگ آن در موتور های جستجو می شود .

سایت دینامیک برای افراد ، شرکت ها و سازمان هایی که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند ، مناسب است .

۲) سایت استاتیک (static websit)

در طراحی سایت و طراحی پرتال این سایت ها یک بار طراحی شده و اطلاعات مورد نیاز در آنها قرار می گیرد و پس از آن برای تغییر نیاز به طراحی حرفه ای یا نیمه حرفه ای سایت  است .

زبان برنامه نویسی اینگونه از سایت ها در بیشتر موارد  HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر می توان از CSS نیز بهره برد .

از آنجا که در طراحی سایت و طراحی پرتال از حجم کمتری از کد در طراحی سایت های استاتیک استفاده می‌شود ، سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارا می باشند .

علاوه براین کاهش حجم کدها خوانایی بیشتر سایت توسط موتور های جستجوگر را به دنبال دارد  .

این موارد سبب بهتر شدن وضعیت آنها در طراحی سایت و طراحی پرتال از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو (رنکینگ) خواهد شد  .

در ضمن این گونه سایت ها قیمت طراحی پایین تری را نسبت به سایر سایت ها دارند  .

استفاده از افراد حرفه ای علاوه بر افزایش امنیت ، سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثبات دارد ، از جمله متن ها و اندازه ی تصاویر و همچنین همه ی عناصر مکان مشخص و ثابتی دارند ، که در نتیجه می توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزا ، بهترین تصمیم را گرفت  .

اما از طرفی ممکن نبودن ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت نباشد  .

سایت های استاتیک در طراحی سایت و طراحی پرتال برای شرکت ها ، سازمان ها و افرادی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیاز به تغییر در محتوای سایت دارند  .

حرف آخر و فواید سایت داینامیک

چنانچه بخواهید در جستجوهای گوگل و … روی بهینه سازی سایت خود کار کنید نیاز به داشتن سایت داینامیک دارید تا بتوانید اطلاعات آن را هر چند وقت یک بار تغییر دهید و سایت های استاتیک این امکان را برای شما فراهم نخواهند کرد .

Rate this post